Czego mogą nauczyć nas pszczoły?

Dorota Pronobis, Szkoła dla Planety. Uniwersytet Ludowy

Komunikacja

Wiadomo, że pszczoły komunikują się ze sobą w różny sposób – za pomocą tzw. tańca wywijanego wskazują lokalizację miejsca żerowania, a do przekazywania bardziej złożonych komunikatów używają wibracji i feromonów. Otwarta komunikacja między członkami ula pomaga im w zgodnej pracy na rzecz realizacji wytyczonych celów. My, ludzie, też opracowaliśmy wiele skutecznych sposobów komunikowania się zarówno niewerbalnie, jak i werbalnie. Nie zapominajmy w odpowiedni sposób używać narzędzi komunikacyjnych, aby na bieżąco informować się wzajemnie o celach naszych działań. Zwiększymy w ten sposób nasze zaangażowanie i zapewnimy motywację do osiągania najlepszych wyników.

Współpraca

Przeciętna pszczoła robotnica produkuje przez całe życie niecałą łyżeczkę miodu! Aby wyprodukować tyle miodu, ile potrzebuje ul do przeżycia, potrzeba połączyć wysiłki tysięcy pszczół. W organizacji często może się wydawać, że wysiłki jednej osoby nie zapewnią osiągnięcia celu końcowego. Warto, żebyśmy o tym pamiętali i przypominali sobie nawzajem, że to nieprawda. Świetne wyniki można osiągnąć, gdy zespoły – złożone z pojedynczych osób – współpracują ze sobą, realizując wspólny cel.

Myślmy długoterminowo

Czy wiesz, że pszczoły bardzo ostrożnie wybierają grządkę z kwiatami. Chociaż można by się spodziewać, że wybiorą najbardziej produktywne miejsca, tak nie jest. Potrafią zidentyfikować najbardziej zasobne rejony, dbają jednak o to, aby ich nie eksploatować nadmiernie. Są zawsze przygotowane do nagłego spadku ilości nektaru w miejscach produktywnych, dlatego też wykorzystują zasoby z innych lokalizacji. To ważna wskazówka dla nas, aby nie skupiać się wyłącznie na krótkoterminowych korzyściach. Mając na uwadze myślenie długoterminowe, możemy wdrażać rozwiązania, które zapewnią sukces naszego biznesu w długim przedziale czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *